Çarşamba, Eylül 19, 2018
Home > Seyahat - Gezi > Ucuza Seyahat Etmenin Yolları – 1.Bölüm

Ucuza Seyahat Etmenin Yolları – 1.Bölüm

Ucuza Seyahat Etmenin yolları

Merhaba Gezenti Gezgin takipçileri, bugün sizlere Ucuza Seyahat Etmenin Yolları hakkında 5 maddelik bir paylaşımda bulunacağım.

Seyahat etmek çok keyifli olduğu kadar masraflıda olabiliyor, ama bütçede ki durumlar çok iyi olmasa da daha ekonomik seyahat etmenin birçok yöntemi var. Seyahatlerinizi, bütçenizi zorlamadan gerçekleştirebileceğiniz yöntemleri sizlere de paylaşmak istedim. Bugün ki yazımda sadece 5 maddeden bahsedeceğim tabi ki eklenebilecek bir çok yöntem daha var ama hepsini yazmak zor olacağı gibi uygulanabilirliği de azalacaktır.

Bahsedeceğim yöntemler benim de seyahatlerim esnasında dikkat ettiğim adımlar olup umarım sizler içinde faydalı olacaktır.

Lafı uzatmadan ufak ama etkili yöntemlere geçelim;

Ucuza Seyahat Etmenin Yolları

1) Erken Rezervasyon

Erken Rezervasyonun sağlayacağı katkı sanırım Ucuza Seyahat Etmenin Yolları için tüm önerilerin sağlayacağı katkılardan daha fazla olacaktır. Konaklama sağlayan ve ulaşım sağlayan firmalar (özellikle Havayolu Şirketleri) seyahatleriniz için rezervasyonlarınızı erken yapmanız halinde sezon içinde yapacağınız rezervasyonlara göre %30 civarında daha uygun fiyatlı olmaktadır. Yani bu da demek oluyor ki ayırdığınız seyahat bütçenizin %30’unu aynı imkanlara sahipken yapmak istediğiniz başka bir şeye ayırabilirsiniz.

2) Hostel, Pansiyon, Apart Otel

Konaklama için yüksek ücretler ödemenize gerek yok. Uygun fiyatlı konaklama ile bütçenizi zorlamadan seyahatinize daha özgür bir hava katabilirsiniz. Hostel, Pansiyon, Apart Oteller de kalmanız halinde Otellerin sağladığı yemek, eğlence vb imkanlara sahip olmayacaksınız ama daha özgür olacaksınız. Çünkü otellere ödediğiniz yüksek ücretler yüzünden seyahatinizi sadece otel içinde geçirmekten ileriye götüremeyebilirsiniz.

Türkiye de çok fazla tercih edilmese de eğer sadece akşam yatacak yerim olsun gerisi önemli değil derseniz gitmek istediğiniz yerlerdeki Hostelleri araştırabilirsiniz. Daha çok ortak uyuma odaları,ortak tuvalet ve banyoya sahip konaklama alanlarıdır ancak özel oda gibi hizmet verenleri de bulunmaktadır.

Pansiyonlar genellikle konaklama amacıyla otel gibi kullanılan evler diyebiliriz. Genellikle bazı pansiyon sahipleri sabah kahvaltısı imkanı da sunabilmektedirler. Tabi ki Hostellere göre yatmak için özel odalarda kalmaktasınız. Ancak tuvalet ve banyo genellikle ortak kullanımda bulunmaktadır. Çünkü pansiyonlar bir evin tamamının veya bir bölümünün konaklama amaçlı kiraya verildiği evlerdir. Küçük konaklama yerleri olduğu için daha samimi, daha doğal bir mekanda konaklayabilirsiniz.

Apart Oteller ise daha çok apartman veya villa şeklinde dizayn edilmiş butik konaklama alanlarıdır diyebiliriz. Bir evde bulunan tüm imkanları içinde barındırabilir. Tamamiyle misafire özel kullanım alanlarından oluşup mutfak ve mutfak malzemelerini kullanabilirsiniz. Yani yeme içme ihtiyacınızı odanızda istediğiniz gibi gerçekleştirebiliyorsunuz.

3) Yiyecek İçin Çok Para Harcamayın

Amacımız seyahat etmek, yeni yerler görüp yeni yerler keşfetmek bu yüzden özellikle turistik yerlere gittiğimizde en çok harcama yapılan şeylerden biri de yeme içmedir. Yeme-İçme zaruri ihtiyacımız ama neden restorantlara gidip yüksek ücretler ödeyelim. Ekstra bir özelliği de bulunmuyor. Örneğin seyahate gittiğimiz yerde yediğimiz pizza ile normalde yediğimiz pizza arasında ne gibi bir fark var? Hiç bir farkı yok ama turistik bölgede üzülerek söylemeliyim ki daha yüksek ücretler ödeyebiliyoruz. Peki şimdi akıllara ucuz yiyeceği nereden bulacağız? soruları geliyordur. Bir kaç doğru cevabı var.

İlla dışarıda yemek istiyorum derseniz yerli halk nerede yiyip içiyorsa sizde oraya gidin, gittiğiniz yeri yerli halktan başkası daha iyi tanıyamaz değil mi? İkinci seçenek olarak kaldığınız uygun bütçeli konaklama yerinde bulunan ortak mutfak veya özel mutfağı kullanarak “Kendin Pişir Kendin Ye” yöntemiyle çok daha sağlıklı bir şekilde ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Markete gidebilirsiniz, çok lezettli sandviçler için birçok malzeme bulabilirsiniz. Üstelik marketten aldığınız malzemeleri de birkaç gün boyunca kullanabiliceksiniz.

4) Sezon Dışı Seyahat

Bir Gezenti Gezgin olarak illa ki seyahatlerinizi sezon içinde gerçekleştirmek zorunda değilsiniz. Gitmek, görmek istediğiniz yerin güzellikleri her zaman orada yerinde duruyor. Tabi ki yazlık bir bölgeye kışın gidin demiyorum ama sezonun içindeyken de gitmek, erken rezervasyon bile yapsanız yüksek maliyetler kendini gösterecektir. Hem kalabalıktan da uzak kalmış olursunuz. Kafanız daha kolay, daha rahat dinlenmiş ve daha rahat gezmiş olursunuz.

5) Yolculuk Yöntemi

Aslında gitmek istediğiniz yere en hızlı ulaşım aracı ile gitmeyi hepimiz isteriz ama uçak yerine diğer alternatif araçları da tercih edebilirsiniz. Şehirler Arası Otobüs, Tren ve imkanı var ise Gemi yolculukları hem ekonomik olduğu gibi hem de daha keyifli olacaktır. Otobüs ve Tren ile seyahat ettiğinizde bir çok şehri çok kısa da olsa görmüş, insanlarını gözlemlemiş olabileceksiniz. Gemi yolcuğunda ise mis gibi deniz havasını içinize çeke çeke gidebilirsiniz. Deniz üzerinde olmanın huzuru ise ayrı bir keyif. Bu alternatifler uçak yolcuğuna göre hem daha ekonomik hem de daha keyifli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ama ne olursa olsun uçak konforunu yaşamak istiyorsanız gerçekten uygun fiyatlara uçak bileti bulabilmek için çok erken rezervasyon ile biletinizi almalısınız ve karşılaştırma sitelerini muhakkak incelemelisiniz.

Bu yöntemler ile yapmış olduğum Muğla-Dalyan Ve İztuzu Plajı Gezi Rehberi yazımı okumanızı da tavsiye ederim.

Siz değerli takipçilerim ile paylaşmış olduğum benim işime yarayan bu yöntemler tabi ki bu kadarla sınırlı değil. Ucuza Seyahat Etmenin Yolları – 2.Bölüm yazısı ile diğer adımları da aktarıyor olacağım.

Umarım paylaşımımı okurken keyif almışsınızdır. Eğer faydalı olacağını düşünüyorsanız, yakınlarınızın da bu bilgilerden faydalanmasını sağlamak için sosyal medya profillerinizde bu yazıyı paylaşabilirsiniz. Ek olarak ta yorum yaparsanız ben denizi çok mutlu etmiş olursunuz.

Bir sonraki Gezenti Gezgin paylaşımında görüşmek üzere. Keyifli Seyahatler…

4 thoughts on “Ucuza Seyahat Etmenin Yolları – 1.Bölüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir