Çarşamba, Eylül 19, 2018
Home > Seyahat - Gezi > Muğla-Dalyan ve İztuzu Plajı Gezi Rehberi

Muğla-Dalyan ve İztuzu Plajı Gezi Rehberi

Muğla - Dalyan - İztuzu

Dalyan, Muğla Ortaca’ya bağlı olan gerçekten gidip görmekten çok keyif alacağınız Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Rahat bir tatil yapmak, kafa dinlemek ve bunları ekonomik olarak gerçekleştirmek isterseniz Dalyan’a gitmelisiniz.

Dalyan’a gittiğinizde sizi birçok güzellik bekliyor olacak. İlk olarak Caretta caretta heykeli ile karşılaşacaksınız. Dalyan’ın en önemli özelliklerinden biri su kaplumbağaları Caretta Caretta‘ların yumurtlama alanı olmasıdır.

Caretta Caretta
Muğla Dalyan

Caretta’lar sadece doğdukları yere yumurtlamak için geri dönerler ve yavru Caretta’ların cinsiyeti kum’un sıcaklığına göre değişmektedir. Ayrıca Caretta’ların korunmasında Dalyan yetkililerinin yanında Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü yetkilileri ve öğrencileri de çok büyük çaba sarf etmekteler, özellikle İztuzu plajında Kaplumbağa Hastanesindeki özverili çalışmalarını görebilirsiniz.

 

İztuzu Plajı

Dalyan’ın en önemli özelliklerinden bir diğeri ise İztuzu plajı. Önemle belirtmek isterim ki burası Mavi
Bayraklı bir plaj, bir deniz. Muhakkak siz değerli Gezenti Gezgin takipçilerinin bu denizde yüzmesini tavsiye ederim.

Muğla Dalyan
İztuzu Plajı

Biraz tuz oranı yüksek ama tüm negatif enerjinizi alan bir deniz. Plajı kum olup dağlar arasında çok keyifli bir dinlenme olacaktır sizler için.

İztuzu plajı doğallığı ve temizliği ile dünya çapında turistlerin yoğun ilgi gösterdiği önemli bir plajdır. Plaja giderken yol üstünde olan nar tarlaları arasından ilerliyorsunuz.

Dalyan’ın en önemli özelliklerinden bir diğeri de Nar ve Nar Suyudur. Dalyan’ın taze sıkılmış Nar suyunu içmenizi şiddetle öneririm. Denize ulaşmak için gidilen dağ yolunda mis gibi orman havası alacaksınız. Oksijeni iliklerinizde hissedeceksiniz.

Yolda sizi karşılayan Sulungur Gölünün yanında da piknik yapmayı unutmayın çok keyif alacaksınız.

Dalyan’da Konaklama

Konaklama konusuna gelirsek eğer herhangi bir sorun ile karşılaşacağınızı düşünmüyorum ancak ne olursa olsun erken rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Konaklama ücretleri de bölge genelinde gerçekten çok uygun. Temiz odalar, güler yüzlü personeller ve kaliteli hizmet alabilirsiniz.

Ben ise Caretta Caretta Otel  (www.carettacarettahotel.com)  ‘de konakladım. Mütevazı, güzel ve şirin bir aile işletmesi. Otelin dekoru, dizaynı entel bir havada tasarlanmış, hemen hemen her duvarda Fikret Mualla tabloları görebilirsiniz. Hizmeti kaliteli, odaları tertemiz, kahvaltı keyfi ise çok başarılı. Otelin terasında yaptığınız kahvaltıya doymuyorsunuz. Ne yalan söyleyeyim ben doymak bilmedim.

Nerede Yemeliyim

Yemekten bahsedince yemek için Dostlar Cafe’yi öneririm. Personelin güler yüzlü samimi iletişimi kendinizi mutlu hissettiriyor özellikle isteklerinizi dikkate alıp siparişinizi özenle hazırlıyorlar. Yiyecek alternatifi geniş olan Dostlar Cafede lezzetli tatlar ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Akşam yemeğinizi yedikten sonra Dalyan’ın renkli çarşısında kesin tur atacağınızdan eminim, isterseniz kendiniz için isterseniz yakınlarınız için hediyelik eşyalar alabileceğiniz, keyifli sohbetlerinizi bir şeyler içerken yapabileceğiniz cafe ve barların olduğu küçük ama güzel bir çarşı.

Muğla Dalyan Kral Mezarları Kaunos
Muğla Dalyan Kral Mezarları Kaunos

 

Tabi ki unutulmaması gereken bir diğer yer ise Dalyan Kaunos Kral Mezarları ve Antik Şehri. Gidip görmeniz gereken dünya miraslarından biri. Kesin “bu mezarları dağın üstüne nasıl yapmışlar?” diye kendi kendinize soracaksınız.

Bir sonraki Gezenti Gezgin paylaşımında tekrar görüşmek üzere 🙂

 

Desteklemek isterseniz yorumlarınız gerçekten yardımcı olacaktır. Aaaa tabi ki sosyal medya üzerinden de paylaşırsanız çok sevinirim.

8 thoughts on “Muğla-Dalyan ve İztuzu Plajı Gezi Rehberi

    1. Dicle Hanım Merhaba,
      Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Memnuniyetle sizin de blogunuzu takip ediyor olacağım. Sevgiyle Kalın.

    1. Pınar Hanım, değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Keyifli takipler dilerim.

    2. Pınar Hanım, yorumunuz ve desteğiniz için teşekkürler. Sevgilerle, İyi Gezmeler :):)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir