Cumartesi, Ekim 20, 2018
Home > Seyahat - Gezi > Mutlaka Görmeniz Gereken İstanbul Semti – Balat

Mutlaka Görmeniz Gereken İstanbul Semti – Balat

Balat - Merdivenli Yokuşu

Balat’ta Gezilecek Yerler

İstanbul‘un güzelliklerini gezip keşfetmek, sonsuz bir derya içinde ilerlemek gibi bitmek bilmez bir şey. Gerçekten “İstanbul’dan Başka İstanbul yok” cümlesi, adına şiirler,filmler ve hikayeler yazılmış bu şehir için az bile kalıyor. Balat; ölmeden önce İstanbul’da gidip görmeniz gereken Fatih Belediyesi‘ne bağlı çok önemli ve özel semtlerden biri.

Anadolu yakasında ikamet eden bir “Gezenti Gezgin” olarak ulaşmak için en keyifli güzergahı tercih ettik. Kadıköy’e ulaştıktan sonra Eminönü vapuru ile boğaz havasını da içinize çekerek Avrupa Yakası’na geçtikten sonra 99A numaralı İett otobüsüne binip “Balat” durağında indikten sonra yolun karşısına geçip, semtin sokaklarında keyifli görüntüler görmek için herhangi bir sokak girişinden umarsızca girebilirsiniz.

Balat büyük bir semt olup telefonlarınızın, fotoğraf makinelerinizin şarjlarını tam doldurmanızı öneririm çünkü hem yeni hem de eski ve tarihi bir çok yapı ile karşılaşacaksınız ve hiç durmadan fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Birkaç sokakta da duvar resimleri ile karşılaşabilirsiniz. Başarılı çizimler olduğunu söyleyebilirim.

Balat Mekanları ve Evleri

Semtin en dikkat çeken yapıları arasında gökkuşağı gibi pozitif enerji saçan renklerle boyanmış birkaç katlı Cumbalı Evleridir. Sokaklar o kadar renkli ki o evlerde yaşayan yerli halkın yerinde olma isteğinizi arttırabilir. Düşünsenize, sürekli olarak gezginler ve fotoğraf sevdalıları bu semte gelip içinde yaşadığınız evlerin güzel görünümü sebebi ile o sokakları ziyaret ediyor. Tabi ki bu durum bazı kişileri mutlu edebilirken bazı kişileri de rahatsız edebilir ama oturduğunuz evin önemli bir semtin simgeleri arasında olması özel bir ayrıcalık bence 🙂

Semt sokaklarının eski ve emektar evlerini gözlemlemek de mümkün, birçok eski ve yıkık tarihi yapıları görebilirsiniz. Evin dışında kafanızı yukarı kaldırıp yıkık duvarlar arasından baktığınızda duvarlardaki ve tavanlardaki eşsiz motiflerin hala durduğunu görebilirsiniz. Çok güzel motifler ile karşılaşacağınızı söyleyebilirim. Tabi ki bu yapılar arasında restorasyonu devam eden veya başlayacak olan yapılar bulunmakta, ancak tarihi dokusunu kaybetmeden biran önce gidip görmenizi tavsiye ederim. Çünkü restore edilmiş binaların ruhunu kaybettiğini düşünenlerden biriyim. Restorasyon çalışması yerine yıpranmış binanın güçlendirilerek ilgili alanların açık hava müzesi haline getirilmesi çok daha iyi.

Ayrıca bu sokakları gezerken çok sayıda antika dükkanıyla karşılaşmanız da mümkün, vitrinlerin de çok keyifli parçaları sergilediklerini görecek ve dakikalarca ayrıntıları inceleyeceğinize bahse girebilirim.

Bu arada sabah erken saatlerde giderseniz daha iyi, çünkü kahvaltınızı da Balat’taki kahvaltı mekanlarında yapmanızı tavsiye ederim. Mesela “Balatistan Coffee House” isimli mekanda kahvaltı etmekten keyif alacağınızdan eminim. Salaş ve mütevazı yapısı zaten ilk bakışta rahatlamanıza sebep olacaktır. Vodina Caddesinin köşebaşında yer alan mekan tüm sokağın derin manzarasına da sahip. Çok keyifli çok 🙂 Mekanın Web Sitesini incelemek isterseniz Tıklayınız.

Biraz da görkemli bir binadan bahsetmek istiyorum. “Fener Rum Ortaokul ve Lisesi” gözlerinizi ayırmakta zorluk çekeceğiniz muazzam bir yapı. İstanbul’un en eski eğitim kurumlarından biri olan “Fener Rum Ortaokul ve Lisesi” 563 yaşında. Anlatmak için kelimeler yetersiz kalır dersem hiç yanlış olmaz. Bu okul hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz buyurun tıklayınız.

Balat’taki İlginç Mekanlar

Bana göre ilginç olduğunu düşündüğüm için bu mekanları paylaşmak isterim. Birinci olarak “Fener Antik Mezat”; haftanın 4 günü ve ücretsiz olarak açık arttırma ile antika ürünlerin satışının yapıldığı güzel bir dükkan. Eski veya antika eşyalarınızı buraya getirebilir ve açık arttırma ile meraklılarına satabilirsiniz veya ilginizi çeken bir eşyayı satın alabilirsiniz. Çarşamba,Cuma,Cumartesi ve Pazar günleri saat 15.00 itibari ile ücretsiz olarak mezata katılabilirsiniz.

İlginç olduğunu düşündüğüm ikinci yer ise “Hobbit House Balat Breakfast” , bu mekanın en temel özelliği çocuklara yardım etmek. Ziyaretçileri tarafından aklınıza gelebilecek bir çok eşyanın çocuklara verilmesi üzere bırakıldığı güzel amaçlı bir mekan. Hobbit House Balat Breakfast’a gittiğinizde güler yüzlü insanlarla ve hoşgeldiniz diyen çocuklarla karşılaşıyorsunuz. Eğer çocuklara verilerek küçük bir yüreğin mutlu olmasına sizde katkı sağlamak isterseniz iletişim ve adres bilgileri aşağıdaki gibidir.

Adres: Balat Mahallesi, Yıldırım Cd. No:119, 34087 Fatih/İstanbul
Telefon: 0544 544 43 42

Üçüncü ve son olarak Hollywood filmlerine bile kostüm yapan “Murat Efe Prop House” görmeniz gereken keyifle ürünlerini inceleyeceğiniz; Şovalye Zırhı, Tarihi Kalkan ve Kılıç, Miğfer vb kostüm ve aksesuarları film ve dizi setleri için üreten bir tasarım firması. Vodina caddesi üzerinde ilerlerken açık kapısından gördüğüm mekan eminim sizlerin de heyecanlanmanıza sebep olacaktır. Tasarımların etkileyici olduğu aşikar ve insana standart mesleklerin monotonluğunu sorgulatan etkisi olduğu yadsınamaz. Neden bir büroda oturup gelir gider tablosu, satış ciro raporları vs. uğraşıyorum diye düşündürür. İçinde bir nebze de olsa alternatif bir iş yapmak isteyen kişileri yüreklenmesine sebep olabilecek sanatsal bir gücü olduğunu düşünmedim değil.

Gözlemlerime dair “Mutlaka Görmeniz Gereken İstanbul Semti – Balat” adlı yazımdan umarım keyif almışsınızdır. Değerli yorumlarınızı aşağıdaki kısımdan eklemeniz beni mutlu edecektir. Ayrıca sosyal medya sayfalarınızda da paylaşırsanız sevdiklerinizi de bilgilendirmiş olabilirsiniz. Sonuçta bilgi paylaştıkça güzel:)

Facebook Gezenti Gezgin sayfamızı beğenmek için tıklayınız.
Twitter Gezenti gezgin Sayfamızı takip etmek için tıklayınız.
Instagram Gezenti Gezgin Sayfamızı takip etmek için tıklayınız.
İletişime Geçmek için tıklayınız.

Bir sonraki Gezenti Gezgin paylaşımında görüşmek üzere. İyi Seyahatler…

10 thoughts on “Mutlaka Görmeniz Gereken İstanbul Semti – Balat

 1. Balat’a iki kere gittim . Rengarenk kareler çektim . Bir de kışın gidip karlı fotoğraflamak istiyorum . Şahane ötesi bir yer . Çok çok sevdim . ? Tanıtım yazınız çok güzel olmuş . Minnak bir tavsiye bence bütün fotoğrafları kocaman kocaman koyun o zaman daha göz alıcı duruyor . Mutlu günler . ?
  Bu arada ben de gezi yazıları yzıyorum bana da beklerim . ?
  http://Www.kuslarinizinde.com

  1. Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. önerinizi dikkate alacağım. Kışın karlı havada gidilmesi konusunda size katılıyorum. Muhteşem görüntülerle karşılaşılacağından eminim.

   Sitenizi en kısa sürede ben de ziyaret edeceğim. Mutluluklar, iyi gezmeler. :):):)

 2. Merhaba
  Balat’a bir çok defa gittim gezi yazınızı okuduktan sonra tekrar gitmem gerektiğini düşündüm 🙂

  Teşekkürler

 3. Balat’a bir türlü gidemedim, ama gitmek istediğim yerlerin başında, hele ki bu paylaşımızdan sonra daha çok istek doldu içime 🙂
  Harika olmuş fotoğraflar, anlatımlar elinize sağlık :))

  1. Yorumunuz için teşekkürler. Umarım en kısa zamanda Balat’ı ziyaret edebilirsiniz. Ziyaretiniz esnasında fotoğraf çekimleriniz olursa sosyal medya paylaşımlarınızda Gezenti Gezgin’i de etiketlerseniz çok mutlu olurum. Görüşmek dileğiyle. Sevgiler. İyi Seyahatler :):)

 4. İstanbul balat ne kadar güzel yerler bir gün istanbul yolum düşerse unutmassam balat gezmek için zaman ayıracağım kendime gerçekten gezilmesi görülmesi gereken bir çok mekan,yer var güzel anlatım için teşekkürler.

  1. Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Eğer gezme fırsatı bulabilirseniz gerçekten çok şey ile karşılaşmış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir