Cumartesi, Ekim 20, 2018
Home > Seyahat - Gezi > 1 Günde Diyarbakır Suriçi Gezisi

1 Günde Diyarbakır Suriçi Gezisi

Diyarbakır - Kale

Evet evet doğru, başlıkta da okuduğunuz gibi bu yazımda 1 Günde Diyarbakır Suriçi Gezisi ile sizlere gördüklerimi paylaşacağım.

Öncelikle belirtmek isterim ki kapak fotoğrafı alıntı olup gerçek sahibinin kim olduğunu bilemediğim için ismini yazamıyorum. Kendi çekmiş olduğum fotoğraflarım ne yazık ki sistemsel bir hata yüzünden silinmiş olup bu yazımda üzülerek fotoğraf paylaşamıyorum.

İş için geldiğim Diyarbakır’ı sadece 1 gün gezebilme fırsatı bulabildim. Çok kısa gezebilme fırsatı bulabildiğim Diyarbakır’ın Suriçi ilçesinde birçok tarihi yapı ile karşılaştım. En önemlilerinden biri olan ve ilçeye adını veren Diyabakır Kalesi Surları ve Kale Duvarları, ilçenin her tarafını sarmış durumda. Kale duvarlarının yanında çimlerde dinlenen birçok aile ve arkadaş grupları keyifli vakit geçiriyorlardı.

Diyarbakır Kalesinin bazı kısımlarında restorasyon çalışması devam etmekteydi, umarım tarihi dokusu bozulmadan çalışma tamamlanabilir. Üzülerek belirtmek isterim ki genelde restorasyon çalışmaları sonunda çıkan yapı, ne yazık ki ana dokudan çok uzak olabiliyor. Bir çok başarısız çalışma ile karşılaşmak hiç zor değil.

Kale’nin içini gezmek istediğimde ise ne yazık ki ziyaretçiye kapalı olduğunu öğrendim sebebini ise öğrenemedim. Temelli olarak mı yoksa gittiğim güne özel olarak ziyarete kapalıydı bilemiyorum çünkü kapalı olduğunu bir tabelada okudum.

Diyabakır’da Gezilebilecek Yerler

Diyarbakır Fiskaya

Kale duvarlarının yanından ilerlerken hem yapısını, dokusunu gözlemleyebilir hem de “Fiskaya’ya” ulaşabilirsiniz. Göreceğiniz manzara için çılgın diyebilirim. Muhteşem yükseklikte bir uçurum ve uçurumun bittiği yerden devam eden yerleşim alanları görülebiliyor. Özellikle belirtmek isterim; uçurumun hemen kenarındaki Fiskaya Cafe‘de açık havada, ağaçlar arasında temiz havayı içinize çekerek çayınızı yudumlayabilirsiniz. Tedirgin olmaya gerek yok evet cafe uçurumun kenarında ama hem manzarayı izleyebilmek hem de güvenli oturabilmek için güçlendirilmiş cam bloklar ile önlem alınmış.

Hasan Paşa Han’ı ve Sülüklü Han

Fiskaya Cafe’de çayımı içtikten sonra çarşısına gittim ve muhakkak görmenizi gerektiğini önereceğim “Hasan Paşa Han’ını ve Sülüklü Han’ı” ziyaret ettim.

Hasan Paşa Han‘ında bir çok cafe ve hediyelik eşya satan dükkan bulunmaktadır. Buradaki cafe’lerin birinde muhakkak Dibek Kahvesi içmenizi öneririm. Daha önce birçok defa Dibek Kahvesi içtim ancak Diyarbakır’da içtiğim gibisi ile hiç karşılaşmadım.

Sülüklü Han ise bu kadar gezme tozma üzerine dinlenmek için vakit geçirebilecek en güzel yerlerden biri diyebilirim. Osmanlı zamanında iki kardeş tarafından kurulun Sülüklü Han, Kurtuluş Savaşı zamanında karargah olarak bile kullanılmış. Şimdi Cafe – Restorant olarak işletilmektedir. Özel el yapımı şarabından içmenizi tavsiye ederim. Şarabın yanında da büyük bir dilim çok lezzetli beyaz peynir de ikram ediyorlar.

Unutmadan bahsetmek istediğim bir diğer konu ise ciğer yemelisiniz. Biraz acı olsada Diyarbakır’da yapılan şiş ciğerin lezzeti muhteşemdi. Gittiğimiz ciğerci’de bol meze, bol yeşillik ve ikramlarla güzel bir hizmet aldık. Tadı damağımda kalmadı değil hani.

Çok kısa ama keyifli bir geziydi, sadece Türkiye’nin önemli illerinden Diyarbakır’ın bırakıldığını gözlemledim. Umarım yetkililer bu noktaya özen gösterir ve Diyarbakır’ın güzelliklerini daha da ön plana çıkarırlar. Diyarbakır’ı doya doya gezip tam anlamıyla vakit geçirebilmek için kesin plan yapıyor olacağım. Çünkü görecek çok şey var.

Umarım “1 Günde Diyarbakır Suriçi Gezisi” adlı yazımı keyifle okumuşsunuzdur. Sosyal Medya hesaplarınızda da paylaşırsanız yakınlarınız da bu bilgilerden faydalanabilir.

Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi aşağıdaki yorum alanından paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Facebook Gezenti Gezgin sayfamızı beğenmek için tıklayınız.
Twitter Gezenti gezgin Sayfamızı takip etmek için tıklayınız.
Instagram Gezenti Gezgin Sayfamızı takip etmek için tıklayınız.
İletişime Geçmek için tıklayınız.

Bir sonraki Gezenti Gezgin paylaşımında görüşmek üzere. İyi Seyahatler…

2 thoughts on “1 Günde Diyarbakır Suriçi Gezisi

    1. Değerli yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim. Görsel güncellemesi ile ilgili düşüncenizi dikkate alıyor olacağım. Sevgilerle, İyi Gezmeler :):)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir